Tip 1 diyabetliler ne sıklıkla doktora gitmeli, hangi test ve kontrolleri yapmalıdırlar?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Doktor olarak Tip 1 diyabetli bireyleri izlerken düzenli aralıklarla görmek istiyoruz. Hastayı düzenli aralıklarla görmek istememizin nedeni işlerin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmek ve ilerleyen zaman içinde diyabete bağlı olarak meydana gelen başka problemler veya diyabetin kontrolünü etkileyebilecek başka sorunlar var mı diye değerlendirmektir.

Genellikle yeni tanı konmuş diyabetlileri oldukça sık görmek istiyoruz. Bu bazen birkaç gün sonra oluyor, bazen haftada bir sonrasında 15 günde bir ve de ayda bire dönüşüyor. Genellikle uzun dönem diyabeti olan kişilerde kontrolleri diyabetin seyrine göre hiç olmazsa 3-6 ayda bir yapmak istiyoruz. Bu yüz yüze görüşmenin dışında ara ara işler nasıl gidiyor diye de haberleşmek bizi mutlu ediyor. Özellikle aksayan bir nokta varsa bunları da değerlendirmek açısından destek sağlıyor. Diyabetli bireyler günlük hayatın içerisinde bir süre sonra diyabetleriyle yaşadıklarını ve işlerin yolunda gittiğini düşünerek izlemlerini biraz azaltabiliyorlar. Bu açıdan da bu kontroller diyabetli bireyleri tekrar izlemin gerekli olduğu konusunu hatırlatarak sürecin içerisine çekmek açısından da önemli bir destek sağlıyor.

Biz Tip 1 diyabetliler için en az 3 ayda bir kontrol etmeyi tercih ediyoruz. Bu kontroller sırasında 3 aylık şeker ortalamanızın nasıl gittiğini gösteren HbA1c ölçümlerinizi görmek istiyoruz. Kan yağlarına bakılması ve böbrekle ilgili hasarı gösteren idrarda albümin atılımının değerlendirilmesi de yılda bir kez yapılan testlerdir. Eğer mikroalbuminüri dediğimiz idrarda albümin atılının günde 30 mg’ın üzerine çıktığı durumlar söz konusuysa bu böbreklerde bir takım olumsuzlukların olduğunun işaretçisidir. Buna yönelik bir takım önlemler almamız gerekir. Bunlar için de en iyi yöntem iyi kan şekeri kontrolünün sağlanmasıdır.

Yılda bir kez yine mutlaka sinir sistemiyle ilgili bir problem var mı diye bir değerlendirme yapıyoruz. Özellikle diyabetin süresi 5 yıldan daha fazla olan bireylerde her kontrole geldiğinizde ayaklarda bir problem olup olmadığına bakmak istiyoruz. Diyabetli bireylerin de mutlaka her gün her akşam ayaklarınız ılık suyla güzelce yıkadıktan sonra kontrol etmelerini, bir problem olup olmadığını değerlendirmelerini istiyoruz. Bunu da bir alışkanlık olarak günlük yaşamın içinde sürdürmeleri diyabetli bireylerden istediğimiz ve sağlıklı kalmaları için gerekli olan yaşam alışkanlığıdır.

Bunun yanı sıra senede bir kez eğer göz hekimi daha sık bakalım demediyse göz kontrolünün yapılması retina da bir hasar olup olmadığının değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Bunu da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
E-Bültene Üye Olabilirsiniz