Tip 1 diyabetlilere yönelik eğitimler nelerdir?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Eğitim diyabet tedavisinin olmazsa olmazıdır. Biz Tip 1 diyabetli bireyleri tedavi ederken diyabetli bireylerin kendi diyabetlerini günlük yaşamın içerisinde sorunsuz idare edebilmelerini hedefliyoruz. İyi bir eğitim günlük yaşamın içerisinde olduğunda anlam kazanıyor. Biz genelde diyabetli bireylere ilk hastalıkla tanıştıkları dönemde diyabetin ne olduğu, insülin enjeksiyonlarını nasıl yapacakları, nasıl beslenmeleri gerektiği, kan şekerini nasıl ölçecekleri ile ilgili eğitim veriyoruz. Bu günlük hayatın içerisinde girdikçe aksayan noktaları görüp onları düzeltmeye çalışıyoruz.

Tabi bu tümüyle günlük yaşamın yansıması anlamına gelmiyor. Aslında bu açıdan önemli bir katkı sağlayacak bir başka eğitim yöntemi seçeneği de vardır: diyabet kampları. Diyabet kampları diyabetli bireylerin bir araya geldiği, hem bir arada bir takım aktivitelerde bulundukları hem de eğitim aldıkları kısa zaman dilimini geçirdikleri tatil dönemi denilebilecek bir zaman dilimidir. Ülkemizde farklı bölgelerde daha çok çocuklara yönelik olarak planlanmış diyabet kampları bulunmaktadır. Yakın gelecekte Şile’de de bir diyabet eğitim köyü de diyabetli bireylerin kullanımına girecektir. Buralarda diyabetli bireylerin günlük hayat devam ederken diyabetle nasıl hayatın sürdürülebileceğini uygulamalı olarak görme imkânı olacaktır. Onlara hata yapmalarına imkân sağlayacak ve yaptıkları hataları nasıl düzelteceklerini gösterecek doğal bir yaşam ortamı sunarak diyabetlerini düzenleme olanağı tanıyacaktır. Bu diyabet kampları ve diyabet köyündeki eğitim sürecinin hastalara iyi bir eğitim ortamı sağlayacağını düşüyorum.

Ancak sadece diyabet kampı veya diyabet eğitim köyünde verilen eğitimle diyabetimizi geliştirmiyoruz. Diyabetle yaşadığımız her gün bizim için bir eğitim imkânıdır. Dolayısıyla yaşadığınız olumsuz tecrübeleri de kontrol gittiğinizde diyabet hemşirenizle, doktorunuzla, sağlık ekibinizle paylaşıp bununla ilgili nasıl önlemler alınabileceğini konuşuyor olmanız da eğitim sürecinin daha etkili hale gelmesini sağlayacaktır.

Diyabetle ilgili eğitimlerde biz genellikle diyabetli bireylere temel noktaları diyabet eğitim hemşiremizle ve de karşılıklı oturup konuştuğumuzda vermeye çalışıyoruz. Ama eğitimin devamlı bir süreç olduğunu da unutmamak gerekir. Günlük hayatın akışı içerisinde karşınıza çıkan her türlü değişiklik ve unu üstesinden gelmek için yaptıklarınız da eğitiminizin önemli bir parçasıdır. Bunları diğer arkadaşlarınız ve sağlık bireyleri ile de paylaşarak onlara da aslında bu süreçte diyabetleriyle baş etmeleri konusunda destek olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
E-Bültene Üye Olabilirsiniz