Diyabet Günlüğü Tutmak Neden Önemlidir?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Hekiminiz sizin hakkınızda çok ayrıntılı bilgilere sahip olmak ister. Normalde diyabet sadece ve sadece bir defa kan şekerine bakılıp da 3 ya da 6 ayda bir gördüğü rahatsızlık tipi değildir. Hekim sizin günlük hayatta neler yaptığınızı, yediklerinizi, saat kaçta kalktığınızı, yeme alışkanlıklarınızı, günlük ölçtüğünüz kan şekeri değerlerinin hangi aralıklarla seyrettiğini, günün hangi saatinde hangi kan şekerlerinin daha çok görülmeye eğilimli olduğunu bilmek ve bunlara göre şekerinizi ayarlamak ister.

Bundan dolayı geçen zamanlar içerisinde ölçmüş olduğunuz kan şekeri değerlerini, hem isim hem miktar olarak yediğiniz yiyecekleri ve içeriklerini, örneğin “az pilav” yerine kaç kaşık pilav ya da hangi ekmekten kaç dilim ekmek yediğinizi ve saatlerinizi not etmeli ve hekiminize başvurduğunuzda getirmelisiniz. Böylece hekiminiz sizin hakkınızda çok daha ayrıntılı bilgiye sahip olacak ve buna göre şekerlerinizi çok daha doğru bir şekilde ayarlayacaktır.

Diyabet hazır, basmakalıp bir tedavi formatı değildir. Diyabet kişiden kişiye göre değişebilir. Kişi kendi hakkında ne kadar ayrıntılı bilgi verebilirse tedavisi o kadar ona özgü olacaktır. Tüm bunlardan dolayı diyabet günlüğü tutmak son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Evde Kan Şekeri Takibi Nedir Neden Önemlidir?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Evde Kan Şekeri Takibi Uygulaması Neden Önemlidir? Hedef Kan Şekeri Değerleri Nedir?
Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
Hekiminiz Size Ne Sorar?
Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
İnsülin Nasıl Saklanmalıdır?
Prof. Dr. Nermin Olgun
Uzman Bir Diyabet Hemşiresinin Gözünden Diyabet Tedavisi
Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik
E-Bültene Üye Olabilirsiniz