İnsülin Nasıl Saklanmalıdır?

Prof. Dr. Nermin Olgun
Hasan Kalyoncu Üniv. Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Diyabet Hemşireliği Derneği Başkanı

İnsülinler açılmadan önce buzdolabının ara raflarında son kullanım tarihine kadar saklanabilir. Açıldıktan sonra ise arzu edilen belirli bir ısıda genellikle 250C altında saklanmalarıdır. Bu nedenle insülinlerinizi güneşten ve sıcaktan etkilenmemesi için koruyarak sabit bir ısıda saklayınız.

Eğer seyahate, yolculuğa çıkacaksanız insülin mümkünse bir insülin taşıma çantasında, hiçbir zaman insülinlere temas etmeyecek bir buz paketi ile taşınabilir. Evde uygulama sırasında ise ağrılı enjeksiyona yol açmamak için insülin buzdolabından çıkartıldıktan 10-15 dakika sonra enjekte edilmelidir.

İnsülinler seyahat sırasında uçak veya araç bagajına verilmemelidir. İnsülinler hem sıcak hem de soğuktan etkilenir. Bu nedenle donmuş, çözülmüş insülin kullanılmamalıdır. İnsülinlerin donmuş veya donup çözünmüş olmadığından emin olunması gerekir.

Seyahatte, okulda, iş yerlerinde insülinler mutlaka özel buz torbası içeren çantalarda veya kendi taşıma çantasında saklanarak ısısı mümkün olduğu kadar sabit tutulmalıdır.

Şimdi Kendiniz Deneyin

İlginizi Çekebilir

Diyabet Günlüğü Tutmak Neden Önemlidir?
Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
Evde Kan Şekeri Takibi Nedir Neden Önemlidir?
Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Evde Kan Şekeri Takibi Uygulaması Neden Önemlidir? Hedef Kan Şekeri Değerleri Nedir?
Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
Hekiminiz Size Ne Sorar?
Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
Uzman Bir Diyabet Hemşiresinin Gözünden Diyabet Tedavisi
Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik
E-Bültene Üye Olabilirsiniz