Diyabet Ve Ameliyatlar

Prof. Dr. Metin Arslan
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Diabetes Mellituslu hastalarda bazen herhangi bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat gerekebilir. Diabetes mellituslu hastaların ameliyatları genelde minör yani küçük ameliyatlar ve büyük ameliyatlar diye ayrılır.

Küçük ameliyatlar; lokal anestezi ile yapılan minör cerrahi, göz ameliyatı, diyabetik ayak operasyonları, ayakta fistül açılması, diyalize giren hastalarda arteriovenöz fistül açılması gibi lokal anesteziyle yapılan ameliyatlardır.

Major yani büyük ameliyatlar ise ameliyatlar genel aneztesi gerektiren ameliyatlardır. Beyin ameliyatları, kalp ve damar sistemi hastalıklarının kalp damar ameliyatları, böbrek ameliyatları, karın içi organlarının ameliyatları, akciğer ameliyatları bu majör cerrahi grubuna girer.

Cerrahi müdahale yapılacak olan hastalarda daha önceden doktoruyla konuşup kan şekeri ayarının iyi olması sağlanmalıdır. Gerek açlık kan şekeri gerekse tokluk kan şekeri normal sınırlar içerisinde olmalıdır. Bu yüzden takip eden dahiliye endokrin doktorunun yanı sıra anestezist ile de konuşulmalıdır. Genelde diabetes mellituslu hastalar sabahleyin ilk hasta olarak ameliyata alınmalıdırlar çünkü bunlara ameliyat sırasında bir takım solüsyonlar verilmektedir ve bu solüsyonların verilmesi sabah saat sekizden itibaren başlamaktadır.

Minör cerrahi gereken hastalara lokal anestezi yapılır. Hastanın sabahleyin sadece aç olması yeterlidir. Hastanın hiçbir ilaç almaması gerekmektedir. Minör cerrahi müdahale yapılır ve bittikten sonra da normal günlük tedavisini alır.

Majör cerrahi dediğimiz yani büyük ameliyatlar gerekiyorsa o zaman hastalar sabahleyin ilk olarak ameliyata alınmalıdır. Ameliyat sırasında serum dekstroz, bunun içerisinde glikoz, insülin, potasyum solüsyonu verilir. Bunlar sabah sekizden itibaren hastaya takılır. Genelde beş saat süre sonra bunun tekrarlanması gerekir. Ameliyat sırasında kan şekerlerinin 100 ile 125 arasında olması en uygunudur. Daha yüksek değerlerde olduğu zaman yara kapanmasında gecikmeler ve bir takım yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sırasında her saat başında kişinin kan şekeri tabibi yapılmalıdır.

Diabetes mellituslu olgular büyük cerrahi müdahale geçirdikten sonra ameliyattan sonra ağızdan beslenmeye geçilinceye kadar bu serum dekstroz içerisinde insülin tedavisi uygulanır. Ağızdan tedaviye geçtikten sonra ameliyattan önceki tedavileri ne ise onları kullanmaya devam ederler.

İlginizi Çekebilir

Diyabet Ve Aşı
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet Ve Askerlik
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?
Prof. Dr. Gökhan Özgen
Diyabet Ve Dini Görevler
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet ve Doğal Afetler
Prof. Dr. Metin Arslan
E-Bültene Üye Olabilirsiniz