Diyabet ve Doğal Afetler

Prof. Dr. Metin Arslan
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Doğal afetler dediğimiz zaman özellikle bizim memleketimiz içinde geçerli olan deprem ve sel felaketleri gibi felaketler anlaşılmaktadır. Doğal afetlere hazırlık olarak bir diyabet hastası acil yardım çantası hazırlamalıdır. Bunlar okullarda, kreşlerde, huzur evlerinde ve hatta diabetes mellituslu kişilerin çalıştıkları yerde bulundurulması gereken acil yardım çantalarıdır.

Bu acil yardım çantalarının içinde insülin kalemi, glukometre yani kan şekeri ölçüm cihazı, glukagon ampül, insülin kalemleri ve insülin iğne uçları, glukometre için yedek piller, idrarda glukoz bakma çubuğu, idrarda aseton bakma çubuğu, intravenöz solüsyonlar yana damar içi verilen solüsyonlar, damar içi dekstroz ve tuzlu su solüsyonları olmalıdır. Acil yardım çantası içinde hatta ağızdan şeker düşürücü ilaç olan metformin ve de sülfonilüre gibi ilaçlar da bulunabilir.

Acil yardım çantası için dikkat edilecek olan bir konu şudur ki insülinler ortam sıcaklığından bozulabilirler. Bu nedenle insülinler buzdolabının kapağında ayrı bir kap içerisinde muhafaza edilmeli ve lazım olduğunda hemen acil yardım çantasının içine konulmalıdır. Üzerinde durulacak bir başka konu da insülinlerin kullanma tarihleri geçebilir. Her 3-6 ayda bir acil yardım çantasının içerisindeki ilaçların zamanının geçip geçmediği ve miktarlarının yeterli olup olmadığına bakılmalıdır.

Diabetes mellituslu bir hasta acil yardım çantası hazırladığında etrafındakilerin de bu durumdan haberi olması gerekir çünkü deprem veya sel gibi ani bir felaket anında çantanın nerede olduğunu bulmak için yardımları olabilir. Yani diabetes mellituslu bir hasta doğal afete maruz kaldığı zaman bu kullanmış olduğu acil yardım çantasını mutlaka yanında bulundurmalı ve tedavisini aksatmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

Diyabet Ve Ameliyatlar
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet Ve Aşı
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet Ve Askerlik
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?
Prof. Dr. Gökhan Özgen
Diyabet Ve Dini Görevler
Prof. Dr. Metin Arslan
E-Bültene Üye Olabilirsiniz