Misafirlik Ve Davetlerde Diyabet Yönetimi

Prof. Dr. Taner DAMCI
Memorial Şişli Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları

Diyabetik hastalar sosyal hayatlarında diyabeti beraberlerinde taşır, diyabeti her yere götürürler. Bunun içinde davetler, yemekler, toplantılar, doğum günleri ve alkollü partiler de olabilir. Dolayısıyla burada uygun ve hastalıkla uyumlu davranmak hastaların sağlığı açısından önemlidir.

Başkalarıyla beraber olduğumuz ortamlarda daha fazla yeme eğilimi gösteririz. Başka insanlar bizim yeme davranışımızı bozuyor olabilir. Kendimizin çok iyi yönettiği bir beslenme rejimi başka insanların varlığında bozulabilir. Çevremizde bize iyilik yapmak isteyen arkadaşlarımız, dostlarımız, yakınlarımız ve aile bireylerimiz bize yemek ikramları yapabilir ve bu konuda ısrarcı davranabilirler. Bu konuda diyabetli hastaların dikkatli olması gerekir.

Böyle yemek davetlerine çok aç gitmemek ve gitmeden önce az da olsa bir şeyler atıştırmak belki de bu ısrar ve ikramlara dayanabilmelerini kolaylaştırabilir. Böyle ortamlarda çok fazla tatlı ikramı da yapılır. Tatlı ikramlarında ortamda tatlandırıcı kullanılmış tatlılar varsa bunları tercih etmek, yoksa çok az miktarda tatlı tüketmek uygun olabilir. Mutlaka davetlerde ve arkadaş ortamlarında kontrolü elden bırakmamalı ve başka insanların ısrarlarına ve ikramlarına kibarca dur diyebilmeliyiz.

Alkol konusunda da bu durum geçerli olabilir. Alkol alımı bazı durumlarda kan şekerini yükseltebileceği gibi bazı durumlarda da kan şekerini düşürebileceği için elbette diyabetli hastalar için riskli bir durum oluşturur. Bu nedenle diyabet hastaları davet ve toplantılarda alkol alımını sınırlamalıdır.

İlginizi Çekebilir

Diyabet Ve Ameliyatlar
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet Ve Aşı
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabet Ve Askerlik
Prof. Dr. Metin Arslan
Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?
Prof. Dr. Gökhan Özgen
Diyabet Ve Dini Görevler
Prof. Dr. Metin Arslan
E-Bültene Üye Olabilirsiniz