Diyabette Kendine Yardım

Uzm. Psikoterapist Refika Yazgaç
Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi
ALTİS Nöroloji ve Psikoloji Merkezi

Tıp ne kadar ilerlemiş olursa olsun hastalıklar için bulunan yeni tedavi şekilleri ve yöntemlerin iyi bir sonuç vermesi, kişinin katılımı söz konusu olmadığı takdirde mümkün değildir. Bu nedenle kişinin kendine yardım konusunda desteklenmesi ve bu konuda eğitim alması çok önemlidir. Özellikle çocuk ve ergenlerde akran destek gruplarının olması, sosyal dayanışma gruplarının olması ve bu gruplarda kendine yardım konusunda eğitimler verilmesi önerilir.

Bunların başında özellikle kişinin gevşemesini ve rahatlamasını sağlayıcı nefes teknikleri, yine uzun yıllar önce kullanılmaya başlanmış olan Qigong ve Thai Chi gibi yöntemler gelir. Bu yöntemler kişilere öğretilerek zor durumlarda kendine yardım konusunda desteklenmeleri sağlanabilir.

Diyabetli kişinin stresli durumlarda kendine yardım konusunda uygulayabileceği tekniklerden biri de kelebek kucaklaması dediğimiz bir tekniktir. Bu teknikte kollar omuza çaprazlama bir şekilde konur. Bir sol, bir sağ olmak üzere omuzlara hafif dokunuşlarla vurulurken kişi kendi içinden sağlıklıyım, güvendeyim, huzurluyum diye telkinlerle beraber bu dokunuşları sürdürür. Bu, kişinin o anda yaşamakta olduğu stresli durumu daha rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olacaktır.

Bu teknik nefes uygulamasıyla da desteklenebilir. Nefes uygulaması tekniğinde göğüs nefesinden değil, karın nefesinden bahsetmekteyiz. Karın nefesinde burnunuzdan derin bir nefes alırken karnımızın içinde olan bir balonu şişiriyormuşçasına derin bir nefes alıyor, nefesimizi biraz tuttuktan sonra ağzımızdan daha uzun bir zaman diliminde bırakıyoruz. Ve bunu en az dört kere arka arkaya tekrarlıyoruz. Her dört nefes ardından iki-üç küçük nefes alarak rahatlayıncaya kadar birkaç kere tekrar edildiğinde kişinin o anki stres seviyesinin yavaş yavaş düştüğünü görmesi mümkün olacaktır.

Hastalık sırasında kişiler, ilaç ve iğne kullanımları ile yaşam stillerindeki değişiklikler nedeniyle bunun hayatlarının sonu olduğunu düşünebilirler. Ancak hastalıkla özenli ve uyumlu bir ilişki kurulursa bu aynı zamanda sağlıklı bir yaşam biçimi haline gelebilir. Hastalıkta karşılaştığımız kuralları, sağlıklı yaşam kuralları olarak görebilirsek ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmemize de destek olacaktır.

Hastalık ömür boyu süren bir süreç olduğu için bu süreçte kişi, kişinin ailesi ve hekimi, diyabet hemşiresi, diyabetle beraber çalışılan diyetisyeni ve psikolojik danışmanı ile birlikte bir ekip halinde olunması çok önemlidir. Kişinin hastalığı sürecinde ekibin ona önermiş olduğu tüm kurallara uyması gerekmektedir. Bu kuralların içinde özellikle ilaçlarını zamanında kullanması, beslenmesine dikkat etmesi, yaşam koşullarını daha stressiz bir şekilde sürdürmesi çok önemlidir. Bu nedenle kişinin kendine bakım konusunda egzersizler alması, nefes teknikleri öğrenmesi de önerilmektedir. İlaçlarını zamanında kullanması, doktor kontrollerini zamanında takip etmesi ve verilen önerileri uygulaması yaşamının daha kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Diyabet ömür boyu süren bir özen gerektirmektedir. Kişinin kendine bakım konusunda desteklenmesi ve bu konuda teknikler öğretilmesi önerilir. Özellikle kişinin stresle baş edebilmesini sağlamak için nefes tekniklerinin öğretilmesi önemlidir. Bunun yanında hobilerine zaman ayırması, yüzmesi, yürüyüş yapması, sevdiği spor dallarına yönlendirilmesi de önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda Diyabet ve Psikoloji
Uzm. Psikoterapist Refika Yazgaç
Diyabet Tanısı Almak
Uzm. Psikoterapist Refika Yazgaç
Yaşam Tarzı Değişikliği ve Tedaviye Uyum
Uzm. Psikoterapist Refika Yazgaç
Diyabet ve Yaşam Tarzı Değişikliği
Prof. Dr. Taner DAMCI
Diyabet ve Spor
Prof. Dr. Taner DAMCI
E-Bültene Üye Olabilirsiniz