Gerekli Durumlarda Yan Etki Raporlama Uyarısı

Yaşadığınız ya da bir yakınınızın yaşadığı bir advers ilaç reaksiyonunu doğrudan Novo Nordisk’e bildirmek istiyorsanız, lütfen irtibat bilgilerini kullanınız. Bunun için verilen telefon numaralarından Hasta Çağrı Merkezi’ni arayabilir ya da www.diyabet.com adresindeki iletişim bilgileri bölümünde yer alan bize ulaşın kısmına e-posta adresinizi ve mesaj/sorunuzu yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Eğer e-posta mesajı gönderiyorsanız lütfen konu bölümüne “advers ilaç reaksiyonu bildirimi” yazınız.

Advers ilaç reaksiyonunu değerlendirebilmek için Novo Nordisk’in olayı yaşayan kişiye ait şu önemli bilgileri öğrenmesi gerekmektedir:

İsim ve irtibat bilgileri, yaş ve cinsiyet, advers ilaç reaksiyonunun tarifi (sonucuyla birlikte), reaksiyona neden olduğunu düşündüğünüz ilacın adı (markası), ilacın ne kadar süredir kullanıldığı, advers ilaç reaksiyonunun ne zaman ortaya çıktığı, ilacın hangi hastalık için kullanıldığı, kullanılan diğer ilaçlar ve sahip olunan diğer hastalıklar hakkında bilgi.

Novo Nordisk'in, bu olay hakkında bilgi sahibi olan bir Sağlık Mesleği Mensubundan ek bilgi alması gerekebilir. Bu nedenle, aile hekiminiz ya da ilacı yazan hekim ile irtibata geçmemize izin vermeniz ve mümkünse bu kişinin irtibat bilgilerini vermeniz rica olunur.

Hasta güvenliği ve yasalar ile uyumun sağlanması için bildirilen teknik şikayet/advers reaksion hakkındaki bilginin Novo Nordisk (NN) tarafından kayda alındığını bilgilerinize sunarız. Kişisel verileriniz NN global güvenlik veritabanına girilecektir ancak kişisel bilgileriniz yasal makamlara iletilen bilgilerde ifşa edilmeyecektir.

- Kişisel bilgilerinizi veri tabanına kaydedebilir miyiz?

Yasalar doğrultusunda bilgileri bir tıbbi uzman tarafından doğrulatmak zorunluluğunda olduğumuzdan, hekiminizle (veya diğer tıbbi uzman ile) iletişim kurmak için izninizi isteriz.

- Sizi tedavi eden Sağlık Mesleği Mensubu ile iletişim kurabilir miyiz?

Yan Etki Bildirim Formu

E-Bültene Üye Olabilirsiniz