Ailesinde Diyabet Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Prof. Dr. Rıfat Emral
Ankara Üni. Tıp Fak. İbni Sina Hastanesi
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları BD.

Gerek Tip 1 gerekse Tip 2 diyabetin kalıtımsal yönü vardır. Bu kalıtımsal ağırlık Tip 2 diyabette daha belirgindir. Dolayısıyla yakın akraba bireylerinde diyabeti olan kişiler özellikle hayat tarzı değişikliği ile daha sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmalıdırlar.

Sağlıklı beslenme daha ziyade bütün besin öğelerini belirli oranlarda içeren ancak kişinin ihtiyacı olan kaloriden fazlasını içermeyen beslenme tarzıdır. Diyabet potansiyeli olan kişiler için basit karbonhidrat tüketimi önerilmez. Basit karbonhidratlar baklava, börek, pasta, çörek, çikolata ve sofra şekerinin olduğu bütün gıdaları kapsamaktadır.

Egzersizde de ritmik hareketler önemlidir. Tabi ki bu kişilerin günlük hayatta hareketli olmaları istenir ama bunun yanında belli zamanlarda egzersiz programlarına girmeleri önemlidir. Ayrıca bu kişilerin ömür boyu diyabet riski taşımaları nedeniyle yılda en az 1 kez glukoz ölçümü yani kan şekeri ölçümünü yaptırmaları önerilmektedir.

Ayrıca ailelerinde diyabet sıklığı fazla olan kişilerin kilo almamaları, eğer kilolularsa da kilo vermeye çalışmaları çok önemlidir.Ailesinde Diyabet olmayan kişiler diyabetli olabilir mi?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Nasıl Bir Hastalıktır?

Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva


Hiperglisemi Nedir?

Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva


Hipoglisemi Nedir?

Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva