Tip 1 Diyabetin Sebepleri Nelerdir?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Diyabetli bireyler Tip 1 diyabetin sebebi nedir diye kendi kendilerine soruyorlar. Hastalar “Ben nerede yanlış yaptım da Tip 1 diyabet oldum?” diye düşünüyorlar. Aslında siz hiçbir şeyi yanlış yapmadınız. Tip 1 diyabete sebep olan net günlük hayatımızda bizim yaptığımız ya da değiştirebileceğimiz ne yazık ki bir durum yok.

Tip 1 diyabet genellikle diyabet olmaya yatkınlığı olan kişilerde eşlik eden bir enfeksiyonun da ilave olmasıyla vücudun kan şekerimizi hissedip ona göre insülin üreten beta hücrelerinin vücudumuz tarafından yabancı zannedilerek harap edilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu durumu tam olarak tetikleyen sebep de günümüz koşullarında bilinmiyor. Dolayısıyla Tip 1 diyabeti önlemek mümkün değildir.

Ancak Tip 2 diyabeti önlemek mümkündür. Bunun için yaşam düzeninizde aksaklıklarla, beslenme düzeninizin bozukluğuyla, kilo alarak hareket etmeden bir yaşam sürdürürseniz Tip 2 diyabet yani insülin direnciyle giden diyabet türü meydana geliyor. Ancak Tip 1 diyabette böyle bir risk faktörü bulunmamaktadır.

Tip 1 diyabetin önlenebilirliği ile ilgili olarak ailelerinde diyabetli olan kişiler kendilerinde hastalığın önlenmesi konusunda araştırmalar yapıyorlar. Ancak şu anda tıbbın elindeki imkânlar ve kullanılan tedavi seçenekleriyle diyabeti önleyecek bir tedavi gösterilememiştir. Vücudun direnç sistemini zayıflatan bir takım ilaçlar süreci 6-7 ay geciktirebiliyorlar ama yaptıkları iş bununla sınırlı kalıyor. Dolayısıyla vücudun direncini zayıflatarak enfeksiyon riskini artıran bu tedavilerin kullanımının karşılığında ne yazık ki diyabet ancak birkaç ay ertelenebiliyor. Şu anda elimizde mevcut olan tedavi seçeneklerinde Tip 1 diyabeti önleyecek bir tedavi seçeneği ne yazık ki bulunmamaktadır.

Diyabette en iyi tedavi diyabet tanısı konulduğunda iyi kan şekeri kontrolünü sağlayacak şekilde diyabetin izlenmesidir.

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli