Tip 1 Diyabetle Sağlıklı Ve Başarılı Bir Hayat Sürdürmek Mümkündür

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Diyabet ilk tanı konulduğunda hem kişide hem de aile bireylerinde diyabetle ilgili uzun dönemde bir takım olumsuzluklar olacağı ile ilgili kaygılar çok ön planda oluyor. Diyabetli birey için en önemli endişe de uzun dönemde yaşayacağı sorunlar oluyor. Ama işin gerçeği eğer günümüz imkânlarında ve günümüz teknolojisinde elimizdeki tedavi seçeneklerini olması gerektiği gibi kullanır, diyabetinizi düzenli takip ederseniz diyabet hayatınıza hiçbir olumsuzluk katmadan yaşamınızda bir arkadaş olarak sizinle birlikte hayatınızın sonuna kadar devam edebilir.

Etrafınıza baktığınızda aslında günlük yaşamın içerisinde diyabetlerini sağlıklı şekilde hayatın içerisine yerleştirmiş, diyabetleriyle arkadaş olarak hayatınız sürdüren ve de hiçbir olumsuzluk yaşamayan çok sayıda insan olduğunu farkına varacaksınız.

Diyabet ve ünlüler diye Google’a yazarak aradığınızda karşınıza çok sayıda insan gelecektir. Bizim ülkemizde de dünyada da çok önemli kişiler, önde gelen kişiler, aslında diyabetli olduğundan belki de haberdar olmadığınız kişilerin diyabetleriyle sağlıklı yaşamlarını sürdürdüklerini göreceksiniz. Ünlü sinema sanatçıları, Oscar ödüllü sanatçılar, ünlü sporcular, ünlü devlet adamları, ünlü bilim insanlarının hepsi diyabetle hayatlarını çok rahat bir şekilde sürdürebiliyorlar. Ünlü iş adamları, yöneticiler, hepsi diyabetlerini de yaşamlarının içerisine alarak sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürürken diyabet aslında onların yaşamlarını kısaltmıyor. Aksine sağlıklı yaşam düzeni için destekleyerek belki de hayatlarının uzamasına destek oluyor.

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli