Tip 1 Diyabetliler Hangi Sporları Yapabilir?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Biz diyabetlileri tedavi ederken diyabetlilerin diyabeti olmayanlar gibi hayatlarını sürdürmelerini istiyoruz. Bu şu anlama geliyor: Eğer diyabetli bireyler bir spor yapmak istiyorlarsa istediğini sporu yapabilmeliler. Biz diyabetli bireylere bu sporla uğraşırken diyabetlerini de nasıl kontrolde tutabileceklerini öğretmeye çalışıyoruz.

Aslına bakarsanız profesyonel spor yaşamında Tip 1 diyabetleriyle yaşamlarını sürdüren çok sayıda sporcu var. Amerikan basketbol ligi NBA’de oynayan basketbolcular, bizim basketbol ligimizde oynayan yine Tip 1 diyabetli bir basketbolcu var. Ayrıca yüzücülükle uğraşan sörfle uğraşan, aklınıza gelebilecek her türlü sporla uğraşan Tip 1 diyabetliler var. Dolayısıyla aslında siz bu sporu yapmak istiyorsanız önünüzde bir engel yok. Yapmanız gereken tek şey planlamayı iyi yapmaktır. Eğer bu sporu yapacaksanız insülin tedavinizde ve yeme düzeninizde yapmanız gereken düzenlemeleri planlamak gerekir. Örneğin geçtiğimiz günlerde yapılan Avrasya Maratonu gibi maratonlarda koşan çok sayıda Tip 1 diyabetli birey bulunmaktadır. Çok ciddi efor sarf etmeyi gerektiren kürek yarışlarında yarışan Tip 1 diyabetli sporcular var.

Kısacası Tip 1 diyabet hangi sporu yapmak isterseniz isteyin size engel olmayacaktır. Sadece planlamanızı iyi yapmalısınız.

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli