Tip 1 Diyabette Tedaviye Dikkat Edilmezse Ne Olur?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Diyabetli bireyin kendi diyabetini etkili bir şekilde tedavi etmesi hayatidir çünkü eğer insülini düzenli yapmazsanız hatta insülin dozlarınızı atlarsanız Tip 1 diyabette vücutta hiç insülin üretilemediği için 2. veya 3. enjeksiyonu atlamanızdan sonra kan şekerinizin çok yükselmesine ve aldığınız besinleri vücudunuzun kullanmamasına bağlı olarak şeker yüksekliği komasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu “Ketoasidoz” dediğimiz tablo, ölüm riski taşır. Bu nedenle diyabetin düzenli olarak tedavi edilmesi, örneğin bir enfeksiyon geçirdiğinizde insülin dozlarınızı vücudunuzun artan ihtiyacına göre artırıyor olmanız diyabetin sağlıklı bir şekilde izlenmesi açısından bence çok önemlidir.

Diyabetin uzun dönemde iyi kontrol edilmemesi de ciddi sorunlar doğurabilir. Bizim iyi kan şekeri kontrolü diye özellikle vurgulamamızın sebebi sizin diyabeti olmayan bireyler gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenizi istememizdir. Eğer kan şekerleriniz iyi kontrol edilmezse, düzenli kontroller yapılmazsa, tansiyon ve kan yağları yükselir ve tedavi edilmezse ilerleyen dönemde hızlıca böbreklerde hasara ve süzme fonksiyonunun kaybına yol açan değişiklikler meydana gelebilir. Böbrek yetmezliği ile diyalize ihtiyaç gösterebilecek bir süreç içerisine girebilirsiniz. Göz damarlarınızda hasar meydana gelerek görmenizin bozulmasına ve körlüğe yol açabilmektedir. Sinir hücrelerinin harabiyetine yol açan bir değişiklik olup ayaklarınızın yeterli hissetmemesine, ağrıyı hissetmemenize yol açabilir.

Ağrının hissedilmemesinin aslında çok önemli olumsuz sonuçları olabilir. Örneğin, düşünün ki bir ayakkabı giydiniz ve ayakkabı ayağınızı sıkıyor. Bu durumda ilk fırsatta ayakkabıyı çıkarırsınız çünkü ayakkabı sıktığı için ayağınız ağrır ve sizi rahatsız eder. Eğer siz bu rahatsızlığı hissetmeseydiniz ama ayakkabı da ayağınızı sıkmaya devam etseydi ayakkabınızı çıkardığınızda ayağınızın yanında ya nasır ya da yara gibi bir problemle karşılaşabilirdiniz. Dolayısıyla ayaklarımızı korumak ve sağlıklı kalmamız açısından çok önemli bir fonksiyonu olan sinir hücrelerimiz fonksiyon göremez hale gelebilir.

Bunlar diyabet etkili bir şekilde tedavi edilmediğinde meydana gelme potansiyeli olan olumsuz sonuçlardır. Ancak bunları iyi kan şekeri kontrolü ve düzenli takip ile önlemek mümkündür. Önemli ve hızlıca meydana gelen önemli problemlerden bir tanesi de hipoglisemilerdir. Düzenli kan şekeri izlemi, hipogliseminin önündeki en önemli etkendir. Eğer kan şekerinizi düzenli izlerseniz fark etmeden meydana gelecek bir kan şekeri düşüklüğünü de erken dönemde fark ederek önlemini alabilirsiniz. Böylece tekrarlamasının da önüne geçebilirsiniz. Diyabetli bireyler her zaman hipoglisemilerini hissettiklerini iddia ederler ama aslında bu çoğu zaman doğru değildir. Genellikle hipoglisemilerin ancak 1/3’ünü ya da yarısını hissedebilirsiniz; daha fazlasını değil. Diyabetli bireyler kan şekerini düzenli izlediklerinde aslında hipoglisemilerinin ne kadar azını fark ettiklerini, önemli bir kısmını fark etmeden günlük yaşam içinde geçirdiklerini ve o dönemde de bir takım hatalar yaptıklarını göreceklerdir. Dolayısıyla sağlıklı kalmak için kan şekerinizi düzenli izlemek en önemlisidir.

Benim tip 1 diyabetim var çocuğumda da olacak mı?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tanı Konur?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabet tedavi edilebilir mi?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 diyabetimi kendim ne kadar yönetebilirim?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Tip 1 Diyabetin Ameliyatla Tedavisi Mümkün Müdür?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli