Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Komplikasyonlara Yol Açar?

Prof. Dr. İlhan Yetkin
Gazi Üniv. Tıp Fak. İç Hastalıkları AD.
Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları BD.

Diyabet tedavi edilmezse ne gibi yan etki ve komplikasyonlara neden olmaktadır? Çok üzücüdür ki diyabet 1920’li yıllara kadar ilk ortaya çıktığı andan itibaren insanları öldüren bir hastalıktı. 1020’li yıllardan önce diyabetik komaya giren tüm çocukları kaybediyorduk. Maalesef erişkinlerin büyük bir kısmı da basit hastalıklar nedeniyle ölüyordu. Ancak modern tıbbın gelişmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin ortaya çıkmasıyla artık insanları kan şekeri yüksekliklerinden kaybetmesek bile diyabete ait komplikasyonlar nedeniyle kaybedebiliyoruz.

Diyabet insan vücudunda ayak tırnağından saç teline kadar her türlü dokuyu etkileyen bir hastalıktır. Bu kişilerde aklımıza gelen tüm komplikasyonların görülme ihtimali olsa da bardağın dolu tarafından bakıldığında diyabetin iyi tarafı diyabetle iyi geçinildiğinde bu komplikasyonlarının hiçbirisinin gelişmemesidir. Oysa kan şekeri ile uyum içinde olmaz ve kan şekerinizin sürekli yükselmesine izin verirseniz bu komplikasyonların hepsi yaşanabilir. Buradan sizinle özellikle şunu paylaşmak istiyorum: Lütfen diyabetinize sahip çıkın!

Diyabetinize sahip çıkamadığınız takdirde neler yaşanabilir? Özetlemek gerekirse diyabet komplikasyonlar hastalığıdır. Diyabeti yan etkiler hastalığı diye tanımlamak mümkündür. Diyabet komplikasyonlarını sınıfladığımızda ortaya çıkan ince damar hastalıklarına mikrovasküler diyoruz. Gözümüzdeki ince damarlarda, böbreğimizdeki ince damarlarda, ayak sinirlerimizi besleyen ince damarlarda ya da ayaklarımızın çok ucuna, cildimize kadar giden yerlerdeki ince damarlarda komplikasyonlar gelişebiliyor. Bunların yanı sıra bu komplikasyonlar kalbimizi besleyen ince damarlarda da ortaya çıkarak kalp yetmezliği dediğimiz hastalıklara neden olabiliyor.

Aynı şekilde maalesef büyük damarlarımızda da hastalık meydana gelebiliyor. Örneğin yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, beyin felci gibi komplikasyonlar karşımıza çıkıyor. Damarlarımızda, özellikle bacaklarımızı besleyen damarlarımızda komplikasyonlar ortaya çıkarak ayağımızın kesilmesine kadar giden hastalıklara neden olabiliyor.

Diyabet komplikasyonlar hastalığı olduğu için başka komplikasyonlar da olabiliyor. Diyabet nedeniyle eklemlerde, kaslarda ve beyinde komplikasyonlar meydana geliyor. Örneğin, beyinde Alzheimer, demans yani bunama denilen hastalıklar daha fazla gelişiyor. Komplikasyonlar bunlarla da bitmiyor. Tırnaklarda ve ayaklarda mantar hastalıkları, ciltte başka komplikasyonlar ve her türlü diğer yan etkiyi görme ihtimalimiz artıyor.

Vücudumuzda otonom çalışan organlarımızda da bozukluklar meydana geliyor. Bizler bir gıdayı yuttuğumuzda ne olduğunu, vücudumuzda nasıl ilerlediğini, midemize nasıl indiğini, midemizden sonra nereye gittiğini hiç düşünmüyor ve bilmiyoruz. Aynı şekilde içtiğimiz bir ardak suyun hangi mekanizmalarla emildiğini, nereden geçtiğini, kandan nasıl idrara haline geldiğini hiç düşünmüyor ve buna ihtiyaç da duymuyoruz.

Oysa diyabetik olduğunuzda bu kendiliğinden çalışan sistemlerde de bozukluklar meydana gelmeye başlıyor. Dolayısıyla yutma refleksimizi yapamıyoruz; yuttuğumuz gıda yemek borumuzda kalıyor ya da midemize kadar inebiliyor fakat mideden geçiş süresi değişiyor veya bağırsaklarımızda belli bölgelerde birikmeye başlayarak şiddetli ishal şeklinde karşımıza çıkıyor. İdrar yollarıyla ilgili komplikasyonlar da yaşıyoruz. İdrar torbamızdan idrarı atamadığımız için buna bağlı komplikasyonlar meydana geliyor. Ayrıca cinsel komplikasyonlarda meydana geliyor. Erkeklerde cinsel sertlikte azlık, bayanlarda çok daha farklı vajinal kuruluklar vs. gibi birçok komplikasyona neden oluyor. Bunlar dışında büyük tuvaleti veya idar kaçırma gibi hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz.

Değerli dostlar diyabet, bakarsa bağ bakmazsan dağ olan ve komplikasyonlarla yaşamamıza neden olan bir hastalıktır. Lütfen diyabetinize sahip çıkın! Bunun için üç şey yapmanız yeterli olacaktır: Beslenmenize dikkat edin, egzersizinizi mümkün olduğunca günlük 1 saatin altına indirmeyin ve doktorunuzun düzenlediği ilaç tedavilerine lütfen uyun.

Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Hastalıklara Yol Açar?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Ve Ayak Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Böbrek Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Kalp&Damar Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz