Diyabet Ve Böbrek Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz
Marmara Üniversitesi Tıp Fak. Hastanesi
Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

Tip 1 ve Tip 2 diyabetli hastalarda en korktuğumuz komplikasyonların başında diyabetik nefropati başka bir deyişle böbrek tutulumu gelir. Böbrek tutulumu yani diyabetik nefropati, en erken tespit edilebilen komplikasyonlardan bir tanesidir. Kan şekeri ne kadar yüksek seyrederse diyabetik nefropati gelişme ihtimali o kadar yüksektir.

Şekerin kendisi direk olarak böbreği harap edebildiği gibi şeker yüksekliğinin ortaya çıkardığı hiperlipidemi yani kolesterol yüksekliği ve buna eşlik eden hipertansiyon problemi de diyabetik hastalarda böbreğin bozulması için birer ek risk faktörüdür. Zaten çoğu kişide diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon beraber seyrettiği için hekimler özellikle bu üç problemi eş zamanlı olarak kontrol etmeye çalışırlar. Diyabetin yanında böbreğin korunması adına diğer mikrovasküler yani küçük damar hastalıkları ve büyük damar hastalıklarını önlememiz gerektiğinde yapmamız gereken durum gibi yüksek tansiyonun ve kolesterolün de kontrol altına alınması gerekir.

Diyabetik nefropati tanısını koymak aslında çok basittir. Bir spot idrarda yani sabahki ilk idrar örneğinizde veya daha iyi olduğu için tercih ettiğimiz bir yöntem olan 24 saat süresince toplanan idrarda albümin kaçağını göstermektir. 24 saatlik idrarda albümin kaçağının 30 ml’nin üzerine çıkması, böbrek harabiyetinin başladığı yönünde bir işarettir. Eğer böyle bir durum varsa hekiminiz gereken önlem adına size ilaç tedavisine başlayabilir. Ayrıca zaten tansiyon probleminiz varsa bu durum tansiyonunuzun daha sıkı kontrol altına alınması gerektiğine, kan basıncının beklenenden biraz daha düşük olması gerektiğine dair bir işarettir. O yüzden belki tedavinize bir ilaç daha eklenebilecektir.

Bu yüzden Tip 1 ve Tip 2 diyabetik hastalarımızın her yıl en azından 24 saatlik idrarda mikroalbüme bakmayı isteriz. Günümüz şartları içinde anlaşılabilir şekilde 24 saat idrar toplamak zor olabiliyorsa spot idrar dediğimiz bir spot idrar örneğinde albümin atılımına ve kretinin atılımına bakmak da bize diyabetik nefropati hakkında fikir verebilecektir.

Diyabetik nefropati geliştikten ve yerleştikten sonra ne yazık ki vakalarımızın önemli bir kısmında diyalize kadar gidebilecek son dönem böbrek yetmezlikleri gelişmektedir. Bu olmamasını istediğimiz bir durumdur. Bunu engellemek için de yapmanız gereken en önemli şey kan şekerinizi, kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol altına almaktır.

Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Hastalıklara Yol Açar?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Komplikasyonlara Yol Açar?

Prof. Dr. İlhan Yetkin


Diyabet Ve Ayak Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Göz Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Kalp&Damar Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz