Diyabetik Nöropati Nedir?

Prof. Dr. Dilek Yavuz
Marmara Üniversitesi Tıp Fak. Hastanesi
Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

Diyabetik nöropati dediğimiz durum başka bir deyişle diyabetin küçük sinirleri etkilediği ve harap ettiği durum önemli ve atlanan konulardan bir tanesidir. Çünkü ortaya çıkarttığı şikayetler her yerde olabilen çoğu kişinin tarif ettiği şikayetlerdir. Ellerde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, özellikle ayakların soğuması ve çok fazla üşümesi, ayaklarda karınca yürüyormuş gibi bir his, elektrik çarpması gibi hisler olabilir. Bunları önemsemek gerekir. Çoğu diyabetik vakada altından nöropatik dediğimiz bir tablo ortaya çıkıyor olabilir veya diyabetik nöropatinin erken döneminde rastladığımız bir durum olabilir ve semptomatik tedavisi vardır.

Genelde küçük küçük başlar giderek artar, ağrılara kadar gidebilir. Özellikle hastamız gece yatarken yorganı atma ihtiyacı hissedebilir. Özellikle ayaklara yorgan değmesi sevimsiz bir his, hastamızda ağrı uyandırabilir veya hastamız hissiyatın arttığını hissedebilir. Bu, diyabetik nöropatinin önemli bulgularından bir tanesidir.

Eğer böyle bir şikayet varsa ağrıyı önlemek adına elimizde semptomatik tedaviler mevcuttur. Ağrı geçene kullanılan kadar bu tedaviler sayesinde ağrıyı veya bu şikayetleri çekmek zorunda kalmayabilirsiniz. Eğer bu şikayetler varsa diyabetik nöropatiniz olma ihtimali çok yüksektir ve diyabetik nöropatiniz varsa mutlaka diğer komplikasyonları da aramak gerekir. Diyabetik nöropati varlığında, diyabetik retinopati ve diyabetik nefropati olma ihtimali yüksek olduğu için her üç komplikasyonun tekrardan gözden geçirmek adına hastamız bize başvurduğunda mutlaka onların testlerini de yaptırmak isteriz.

Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Hastalıklara Yol Açar?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Tür Komplikasyonlara Yol Açar?

Prof. Dr. İlhan Yetkin


Diyabet Ve Ayak Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Böbrek Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz


Diyabet Ve Göz Sağlığı

Prof. Dr. Dilek Yavuz