Diyabette Pompa Tedavisi Nedir?

Prof. Dr. İlhan Yetkin
Gazi Üniv. Tıp Fak. İç Hastalıkları AD.
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları BD.

Bu kısımda sizinle diyabette pompa tedavisini ele alacağız. Pompa tedavisi sadece bir alettir ancak bu teknoloji son derece hızlı gelişmekte ve hem tip 1 hem de tip 2 diyabetli bireylerin tedavisinde giderek daha geniş bir alanı kapsamaya başlamaktadır. Pompa kişilerdeki bazal insülin düzeyini ayarlamak için neredeyse yarım saatte bir glisemik düzeye göre insülin veren son derece yararlı bir cihazdır. Bunun yanı sıra yemek saatlerini değiştirme imkânı tanıması da bir başka yararıdır. Böylece kişilere yaşamlarında bir esneklik sağlama şansı vermektedir. Bir başka deyişle kişinin her sabah saat 08:00’de kahvaltı yapmasını ve öğlen 13:00 gibi öğle yemeği yemesini zorunlu tutan anlayışı değiştirmektedir. Bu nedenle pompa yararlı bir cihazdır.

Ayrıca pompa sürekli insülin vermesi nedeniyle kullanılan insülin dozlarında da bir azalma sağlamaktadır. Verilen insülin cinsi kısa etkili insülinler olduğu için pompa bireylere daha az insülinle günlük yaşamlarını sürdürme şansı tanımaktadır.

İnsülin pompasının baş yararları da söz konusudur. Örneğin genç diyabetliler heves edip arkadaşlarıyla bir restorana gittiklerinde pompa onlara orada istedikleri gıdayı yeme şansı sağlayabiliyor. Her ne kadar bu durumu bir diyabetçi olarak önermesem de sonuçta bu yaşamın içerisinde var olan bir gerçektir. Diyabetli birey arkadaşlarıyla bir restorana ya da pastaneye gittiğinde yemek istediği gıdanın karbonhidrat miktarını belirleyerek ona uygun insülin miktarını önceden yaparak karbonhidratlı gıdanın kan şekerini yükseltmesini engelleyebilmektedir. Bu da yaşam kalitesini artırmaktadır.

İnsülin pompasının bir başka olumlu tarafı da özellikle diyabetik gebelerde ya da gebe kalmak isteyen diyabetiklerde son derece iyi bir insülin uygulama şansı vermesidir. İnsülin pompasının iğnesi üç günde bir değiştirilmekte; oysa klasik uygulamalar günde dört defa insülin yapmayı gerektirmektedir. Bu nedenle bireylere ekstra enjeksiyon yapılması gereken durumlar oldukça önemli zorluklar yaratarak yaşam kalitesini bozmaktadır. Ancak insülin pompası olan bireylerde ekstradan insülin yapmak sadece bir düğmeye dokunmak olduğu için bireylere bunların daha kolay şekilde yapılmasını önermekteyiz. Pompa sayesinde çok daha az bir insülinle kan şekerlerini ayarlama şansına da sahip olabilmekteyiz.

Tabi ki insülin pompalarında da çok önemli gelişmeler söz konusudur. Bu gelişmeleri çok sıkı takip etmeliyiz. Buradaki en önemli sıkıntı şimdilik insülin pompasının teknolojisi geliştikçe, aynen cep telefonlarında olduğu gibi, maliyetlerindeki yükselmedir. Yoksa hem tip 1 diyabetiklerde hem de ihtiyaç duyulan bazı tip 2 diyabetiklerde insülin pompası kullanmak bireylerin yaşam kalitesini artırmaktadır.

Diyabet İçin Kullanılan Tedavilerin Yan Etkileri Var mıdır?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Prof. Dr. Rıfat Emral


Diyabette GLP-1 Tedavisi Nedir?

Prof. Dr. İlhan Yetkin


Diyabette İnsülin Tedavisi

Prof. Dr. Gökhan Özgen


Diyabetin Ameliyat ile Tedavisi Mümkün müdür?

Prof. Dr. Rıfat Emral