Evde Kan Şekeri Takibi Nedir Neden Önemlidir?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Endokrinoloji ve Metabolizma BD.

Tip 1 diyabetin kontrollü gitmesi için ne önemli nokta kan şekerlerinin düzenli izlenmesidir. Kan şekerlerinizi izlemez, sadece belirtilere ve hislerinize göre hareket ederseniz çoğunlukla yanılırsınız. Düzenli kan şekeri ölçümü Tip 1 diyabet tedavisinin olmazsa olmazıdır. Kan şekeri mutlaka düzenli ölçülmelidir. Yemeklerden önce kan şekerinizin nasıl olduğunu, ne noktada olduğunuzu bilmek, eğer yüksekse bir düzeltme yaparak yiyeceğiniz yemeğe göre insülin dozunuzu ayarlama imkânı sağlayacaktır. Eğer düşükse de önce yemeğinizi yiyip yemek sırasında veya yemekten hemen sonra insülin yapmanız gerektiğini size gösterecektir. Bunun ötesinde yemekten iki saat sonra da kan şekerinizi ölçtüğünüz zaman yaptığınız insülin dozunun yeterli gelip gelmediğini de görme imkânınız olacaktır.

Dolayısıyla kan şekeri ölçümünün günlük hayatın bir parçası haline gelmesi gerekmektedir. Bunun için şeker ölçüm cihazlarımızı yanımızda taşımamız ve günlük hayatımızın içerisinde bunu kullanıyor olmamız lazımdır. Eskiden ilk çıkan şeker ölçüm cihazları beş dakika da ölçüm yapıyorlardı. Ardından 2 dakikada ölçenler ve sonra da 50 saniyede ölçen cihazlar geldi. Şimdi artık 4-5 saniyede kan şekerini ölçen cihazlar var. Yani ilk damlayı sildikten sonra değdirdiğiniz küçük bir damla ile cihaz kan şekerinizi size gösteriyor. Dolayısıyla bu cihazlar kullanarak günlük hayatınız içerisinde kan şekerinizin nasıl gittiğini görüyorsunuz.

Tabi bunları sadece ölçüp o an karar vermenin ötesinde ölçtüğümüz rakamları bir yere kaydediyor olmanız da önemlidir çünkü geriye dönüp baktığınızda günlük hayatınız içerisinde aksayan bir nokta varsa bunu düzeltme imkânınız oluyor. Bu nedenle yaptığınız ölçümleri mutlaka bir yere kaydedin. Ne kadar günümüzdeki cihazlar bu ölçümleri hafızaya kaydedip gerektiğinde bilgisayara da aktarabiliyor olsa da diyabetli bireylerin birden fazla şeker ölçüm cihazı olduğu ve her yerde farklı bir cihaz tuttuğu için bunları birleştirerek buna göre bir değerlendirme yapmak zor olabilir. Bu nedenle yine de eski usul ölçümlerinizi bir yere kaydediyor olmanız, aksayan noktaları akşam vakti oturduğunuzda nerelerde ne olduğunu anlamak için gözden geçirmeniz ve buna göre bir düzenleme yapılması gerekiyorsa bu düzenlemeyi yapıyor olmanız önemlidir.

Ölçümlerinizi sadece doktorunuz için de değil aynı zamanda kendiniz için de kullanmalısınız. Günlük hayatınızın seyri içinde kan şekerlerinizin durumuna göre insülin dozlarınızda düzenleme yapmayı siz de doktorunuzla birlikte geliştirmeli ve öğrenmelisiniz. Doktorunuzdan, diyabet hemşirenizden, diyabet hekiminizden bununla ilgili mutlaka bilgi isteyin. “Kan şekerim böyle geldi, ne yapmam gerekiyor?” diye mutlaka sorun. Bunları öğreniyor ve aktif olarak günlük yaşamınız içinde uyguluyor olmanız doktorunuzun da yükünü azaltırken sizin de diyabet tedavinizin çok daha başarılı ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Diyabet Günlüğü Tutmak Neden Önemlidir?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ


Evde Kan Şekeri Takibi Uygulaması Neden Önemlidir? Hedef Kan Şekeri Değerleri Nedir?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ


İnsülin Nasıl Saklanmalıdır?

Prof. Dr. Nermin Olgun


Uzman Bir Diyabet Hemşiresinin Gözünden Diyabet Tedavisi

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik