VKİ Nedir? Bu Rakam Neyi İfade Eder?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Vücut kitle indeksi (VKI) bize bugün diyabet tanısında, takibinde veya diyabet akında fikir vermede kullanılan çok önemli bir parametre değildir. Vücut kitle indeksi eskiden boy ve kilo arasındaki bir orandan ölçülen bir değerdi. Bu rakamın 20-25 arasında olmasını istenir, 20’nin altında olması zayıf, 25’in üstünde olması ise kilolu olarak kabul edilirdi. Buna bakarak kişilere kilolu, normal kilolu veya zayıf denirdi.

Oysaki diyabette tek başına kilonun bir anlamı yoktur. Diyabette rahatsızlık veren konu daha çok göbek çevresinin fazlalığı yani merkezi kilo fazlalığıdır. Beden kitle indeksi, toplam rakamlar hakkında bilgi verir. Hâlbuki bizi ilgilendiren yağ dokusudur. Çok iyi spor yapan güreş veya boks yapan kişilerde beden kitle indeksi yüksektir. 27, 28 ve 30’larda olabilmektedir ama bu onların hasta olduğu anlamına gelmemektedir. Aksine bu kişiler metabolik açıdan harikadır çünkü bu yüksek beden kitle indeksi daha çok kasların bir yansımasıdır. Spor yapmayan, beden kitle indeksi 26 olan, üst kısmı yani kol ve basen kısmı zayıf fakat göbek kısmı fazla olan kişilerde 26 olan beden kitle indeksi çok anlamlı olabilir.

Bu nedenle biz ölçümlerimizi beden kitle indeksi üzerinden bir takım hesaplardan değil sadece ve sadece bel çevresi üzerinden yapalım.

Diyabet Günlüğü Tutmak Neden Önemlidir?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ


Evde Kan Şekeri Takibi Nedir Neden Önemlidir?

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli


Evde Kan Şekeri Takibi Uygulaması Neden Önemlidir? Hedef Kan Şekeri Değerleri Nedir?

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ


İnsülin Nasıl Saklanmalıdır?

Prof. Dr. Nermin Olgun