İnsülin Enjeksiyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik 
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji Kliniği 

İnsülin enjeksiyonlarınızı veya iğnelerinizi yapmadan önce ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayarak ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ardından insülin yapacağınız bölgeyi kontrol ederek o bölgede herhangi bir şişlik, kızarıklık, yara yani emilimi etkileyecek bir durum olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Malzemelerinizi yani insülin kaleminizi ve iğne uçlarını aldığınızda ise özellikle insülinlerinizin son kullanma tarihinin geçmemiş olduğundan emin olun. Bulanık görünümlü bir insülin kullanıyorsanız mutlaka avuç aranızda veya elinizde yavaş yavaş sallayarak iyice karıştığından emin olduktan sonra insülinlerinizi uygulayın.

Enjeksiyon yaptığınız bölgenin temiz ve hasarsız olduğundan emin olun. Eğer düzenli banyo yapıyor ve vücut temizliğinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız enjeksiyondan önce bölgeyi alkolle ya da kolonya ile silmeye gerek yoktur. Ancak uzun süre hastanede yattıysanız yani temizlik ya da banyoyla ilgili herhangi bir hijyen problemi varsa enjeksiyon yapmadan önce uygulama bölgesini kolonyalı pamuk veya alkolle silebilirsiniz. Eğer enjeksiyon yapılacak bölge alkol ile silindiyse o bölgenin kuruması için uygulama öncesi biraz bekleyiniz.

İnsülin Dozu Yalnış Ayarlanırsa Nasıl Düzeltilir?

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik


İnsülin Enjeksiyon Alanları

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik


İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik


İnsülin Enjeksiyonunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Prof. Dr. Nermin Olgun


İnsülin İğne Uçları

Prof. Dr. Nermin Olgun