Diyabette İnsülin Tedavisi

Prof. Dr. Gökhan Özgen
Ege Üniversitesi Tıp Fak. İç Hastalıkları A.D.
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları B.D.

İnsülin normalde vücudumuzda üretilen bir hormondur. Ancak insülin üretimimiz azaldığında, kaybolduğunda veya etkisiz kaldığında yerine koyma anlamında bir insülin tedavisi yapmak gerekebilir. Tip 1 diyabetli kişilerin pankreası yeterli miktarda insülin yapamaz. Tip 1 diyabetik hastalarımız yaşamlarını sürdürebilmek için insülini günde birkaç kez enjeksiyon şeklinde kullanmak zorundadırlar.

Aynı şekilde gebe diyabetikler ve Tip 2 diyabetik hastalarımızın bir kısmı da insülin kullanmak zorunda kalabilirler. Ağızdan farklı iki ayrı ya da üç ayrı grup şeker ilacı kullanan Tip 2 diyabetik hastalarımızda da kan şekerleri bu ilaçlarla kontrol edilemediğinde gene insülin tedavisine geçmek gerekebilir. Araya giren bir enfeksiyon, stres ya da ameliyat gibi bir durumda kan şekeri kontrolü bozulduğunda yine insülin tedavisine geçmemiz gerekebilir. Diyabete bağlı ciddi organ hasarı ortaya çıktığında da insülin tedavisini hekiminiz size önerebilir. Şeker yüksekliği komasında da insülin tedavisi yapmak gerekir.

İnsülin tedavisinin geciktirilmesi hastalığın organlara vereceği hasarı artırır. Doktorunuz sizin insülin tedavisine ihtiyacınız olduğunu söylediğinde insülin tedavisinin geciktirilmesi ve doktorunuzu bu yönde zorlamak son derece yanlıştır. Olabildiğince erken ve yeterli dozda insülin verilmesi meydana gelecek hasarları önleyebilir ya da yavaşlatabilir.

Tip 2 diyabetik hastalarda yanlış olarak yerleşmiş bir kanı, kan şekerini düşürmek için yalnızca ağızdan alınan haplara ihtiyaç duydukları, asla insülin kullanmamaları gerektiği çünkü insülin kullanılırsa alışkanlık yapacağı yönündedir. Göz, böbrek veya sinirlerde bir takım komplikasyonlar gelişmişse ağızdan kullanılan ilaçları atlayıp hekiminiz direk size insülin tedavisi önerebilir. Halk arasındaki önyargıların aksine insülin asla bağımlılık yapmaz. Doktorunuz başlangıçta ağızdan alınan şeker haplarıyla birlikte günde tek doz uzun etkili bir insülin tedavisini size önerebilir. Ancak hastalarımızın büyük çoğunluğu kan şekerini kontrol altına alabilmek için günde 2 veya daha fazla sayıda insülin enjeksiyonu yapmak zorunda kalabilir. Bazı hastalarda ise birden fazla insülin tipinin aynı kişide birden kullanılması gerekebilir.

İnsülin tedavisine ilk başladığınızda doktorunuz insülin dozunu veya uygulama programını defalarca değiştirebilir. Bu değişiklikler gün içindeki kan şekeri değerlerinize göre yapılır. Size özel düzenlenen insülin programının ne zaman ve nasıl işe yarayacağını öğrenmeniz son derece önemlidir. Doktorunuz ve diyabet hemşirenizin söylediklerini dikkatlice yerine getirmeniz gerekir. İhtiyaçlarınıza ve yaşam biçiminize en uygun insülin tedavisi programının ne olduğunu doktorunuz ve diyabet hemşirenizle birlikte belirleyebilirsiniz.

İnsülin enjeksiyonu sanıldığı kadar zor değildir. İnsülin iğneleri son derece incedir ve kesinlikle canınızı yakmaz. İnsülin kullanması gereken hastalar ilk başta iğneden korkarlar ancak kısa zaman sonra kendi kendine insülin enjeksiyonu yapmanın aslında son derece kolay ve ağrısız bir işlem olduğunu anlayabilirler. İlk enjeksiyondan sonra bunun son derece kolay olduğunu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizin gerekli olduğunu sizler de göreceksiniz.

Diyabet İçin Kullanılan Tedavilerin Yan Etkileri Var mıdır?

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi


Diyabet Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Prof. Dr. Rıfat Emral


Diyabetin Ameliyat ile Tedavisi Mümkün müdür?

Prof. Dr. Rıfat Emral


Diyabette GLP-1 Tedavisi Nedir?

Prof. Dr. İlhan Yetkin


Kan Şekeri Düzenleyici Haplar (OAD)

Prof. Dr. Gökhan Özgen