Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?

Prof. Dr. Gökhan Özgen
Ege Üniversitesi Tıp Fak. İç Hastalıkları A.D.
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları B.D.

Diyabetik hastaların yaklaşık yarısı hayatları boyunca en az bir kere cerrahi müdahaleye maruz kalmaktadır. Diyabetin en sık görüldüğü yaş, 40-50’li yaşlar civarıdır. Ameliyatların en sık yapıldığı yaşlar da yine bu yaşlardır. Dolayısıyla diyabeti olmayan bireylerde ortaya çıkan ameliyat gereksinimleri, diyabetik hastalarda da bu yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Ancak diyabetik hastalarımızda diyabetin komplikasyonlarına da bağlı olarak özellikle kardiyovasküler veya göze ilişkin ya da ortopedik cerrahi girişimler daha fazla yapılmaktadır. Ayrıca diyabetik hastalarımızda böbrek ve pankreas transplantasyonu koroner bypass, penil protez, ayak amputasyonları gene diyabetik hastalarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Ameliyat sırasında ortaya çıkan hormonal değişimler nedeniyle hastalarımızın kan şekerinde yükselmeler yaşanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra kalp, akciğer problemleri ve enfeksiyon gene diyabetik hastalarda sık görülmektedir. Ameliyat öncesi iyi bir hazırlık yapıldığında bu riskler en aza indirilebilir. Ameliyat öncesinde kan biyokimyasının yapılması; kalbin, böbreklerin, akciğerlerin, idrar yollarının, sinir sisteminin iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Kan şekerinizin ve tansiyonunuzun kontrol altında olduğundan emin olunmalıdır.

Ameliyat öncesi bu değerlendirmelerin yapılabilmesi ve kan şekerinin kontrolünün sağlanması amacıyla hekiminiz sizi ameliyat öncesinde bir süre hastaneye yatırabilir. Kan şekeri düşürücü ilaçların ve kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçların ameliyattan bir süre önce kesilmesi gerekir. Bu nedenle kullandığınız tüm ilaçları hekiminize önceden söylemelisiniz. Ağızdan kullanılan ilaçların bir kısmının da geçici olarak kesilmesi gerekebilir. Ağızdan ilaç kullanan bazı hastalarımızda insülin tedavisine geçmek gerekebilir. Uzun etkili insülin kullananlarda da insülin tipi değiştirilerek kısa etkili insülin tipine geçilebilir.

Diyabet Ve Aşı

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabet Ve Askerlik

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabet Ve Dini Görevler

Prof. Dr. Metin Arslan