Diyabet Ve Dini Görevler

Prof. Dr. Metin Arslan
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Diabetes mellutus ve dini görevleri, diyabet ve Hac ile diyabet ve oruç şeklinde iki ayrı bölümde inceleyebiliriz.

Diyabet ve Hac durumunda; hacca gidecek kişiler daha evvel mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir. Hacca gidecek kişiler hac sırasında kan şekerlerini takip etmeyi mutlaka doktorlarından öğrenmelidirler. Hac sırasında bu kişilerde özellikle hac mevsimi sıcak olduğu için aşırı terleme ve sıvı kaybı olabilir. Bu yüzden sıvı alımı olmalıdır. Aynı zamanda bu kişiler orada çok fazla hareket ettikleri için de kan şekeri düşmeleri yaşayabilirler. Normal ilaç dozlarını aldıkları halde aşırı hareketten dolayı aşırı enerji sarf ettikleri için kan şekerleri düşebilir. Hastaların şekerleri düştüğünde kullanmak üzere meyve suyu ve şekerli bisküvileri yanlarında bulundurmaları gerekir.

Hac sırasında hastalar günde 1-2 defa kendi kan şekerlerini takip etmelidir. Hac sırasında günlük kıyafetler çok fazla terletmeyecek ince kıyafetler olmalıdır ancak kullanılacak olan ayakkabı önemlidir. Hastalar kesinlikle çıplak ayakla dolaşmamalıdırlar çünkü ayaklarına yabancı bir cisim batabilir ve enfeksiyon kapabilirler. Ayrıca şeker hastalarında bazen şeker hastalığın sinirler üzerindeki yan etkilerinde dolayısıyla ayağına yabancı bir cisim batan veya giren hasta bunu fark etmeyebilir ve bu durum enfeksiyona yol açabilir.

Diabetes mellutusun belli başlı iki tipi vardır: Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet. Bunlardan Tip 1 diabetes mellutuslularda vücutta insülin hiç yoktur ve mutlaka günden 4 defa insülin yapmak durumundadırlar. Tip 2 diabetes mellutuslular da ağızdan şeker düşürücü ilaç alırlar fakat bu hastalarda da şeker hastalığı ilerleyince ilaçlar yetmez ve insülin kullanırlar. Tip 2 diabetes mellutuslu hastaların günlük yaşamları düzenli olmalıdır. Hastalar öğünlerine dikkat etmelidir. Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemeklerini belli saatlerde yemeli ve de ara öğünlerini almalıdır. Bu yüzden günde 3 ana öğün, 3 ara öğün yiyen ve insülin kullanan Tip 1 ve Tip 1 diabetes mellutus hastaları oruç tutmazlarda onlar için daha uygun olacaktır.

Ramazan öncesi diyabetli hastalara bu konuda duyurular yapılmalı, hatta diyanet başkanlığından da bu konuda yardım istenmelidir.

Diyabet Ve Aşı

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabet Ve Askerlik

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?

Prof. Dr. Gökhan Özgen