Diyabet Ve Yaşlılık

Prof. Dr. Metin Arslan
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Diyabette en önemli nedenlerden bir tanesi insülin direncinin olmasıdır. Yaşla insülin direncini daha arttığı için yaş ilerledikçe erişkin diyabet görülme sıklığı daha artmaktadır. Yaşlılıkta diabetes mellitus çıkan kişilerin hepsi Tip 2 yani erişkin diyabet hastalarıdır.

Yaşlılarda sadece diabetes mellitus değil bunun hipertansiyon, kalp hastalıkları, göz rahatsızlıkları, kan yağları yüksekliği bu gibi yan etkilerde sık görüldüğü için bunların tedavisinde çok yoğun tedavi yapmamak gerekir. Yaşla ilgili olarak böbreklerin filtrasyon hızı da azaldığı için bunlarda kan şekerinin yaşlı olmayan, genç şeker hastalarına göre biraz daha yüksek sınırlarda tutulması lazımdır.

Yaşlı diyabetli hastalarda günlük açlık ve tokluk kan şekeri ile hemoglobin-A1c takipleri mutlaka yapılmalıdır. Hemoglobin-A1c’den ilk defa bahsettik. Yaşlı diyabetlilerde üzerinde durulması gereken bir konu da hemoglobin-A1c’nin çok düşürülmemesidir. Yaşlı olmayan diyabetlilerde hemoglobin-A1c uygun değeri %6,5 - 7 olarak kabul edilmektedir. Ama yaşlı diyabetlilerde yoğun tedavi verilerek bu değerlere kadar azaltılması bazen kan şekeri düşüklüklerine ve yan etkilere neden olmaktadır. Bu yüzden yaşlı diyabetlilerde hemoglobin-A1c değeri %7,5 civarında tutulduğu zaman bu onun için iyi bir değer olacaktır. Çok fazla düşürmemeye dikkat edilmelidir.

Diyabet Ve Aşı

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabet Ve Askerlik

Prof. Dr. Metin Arslan


Diyabetli Kişiler Ameliyat Olabilir Mi? Nelere Dikkat Etmelidir?

Prof. Dr. Gökhan Özgen


Diyabet Ve Dini Görevler

Prof. Dr. Metin Arslan