Diyabet Ve Tatil / Yolculuk

Prof. Dr. Metin Aslan
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Diabetes Mellituslu hastalar özellikle insülin kullanıyorlarsa yanlarında mutlaka diyabetli olduğunu bildiren bir kâğıt veya bir kart taşımalıdırlar. Diyabetis mellituslu hastalar seyahate çıkarken yanına diabetes mellitus ile ilgili ayrı bir seyahat çantası almalıdır. Seyahat çantası içerisinde insülin kalemi ve uçları, kan şekeri ölçüm cihazı olan glukometre (kan şekeri ölçüm cihazı) bunlar için yedek piller ve hastanın hipoglesimiye girme ihtimaline karşı şeker, şekerli bisküvi veya meyve suları da hazır olmalıdır.

Çantada bulunan insülinlerin bozulmaması için soğutucu içinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. İnsülin buzdolabının kapağında muhafaza edilerek seyahate çıkılacağı zaman seyahat çantasına konulmalıdır. Bu konu çok önemlidir.

Seyahat sırasında 3-4 saatte bir kan şekerine bakılmalıdır. Otomobil yolculukları gibi uzun süren yolculuklarda 3-4 saatte bir kan şekerine bakılması gereklidir. Ancak hasta uçak yolculuğu yapacak veya yurt dışına gidecek olursa gümrüklerden geçerken gerekli olabileceği için seyahate çıkmadan önce doktorundan hastalığı, tedavisi ve kullanılan ilaçlarla ilgili bir yazı almalıdır. Bu yazı aynı zamanda hastanın seyahat çantası içinde yanında götürdüğü ilaçları da açıklar.

Uçakla seyahat yapan hasta, batıya doğru seyahatlerde gün daha uzayacağından sabahleyin ilk dozunu yapar. Eğer sekiz saati geçiyorsa yolculuk tekrar bir doz yapmak gerekebilir. Gittiği yerde oranın saatinden itibaren aynı kendisi yapmış olduğu tedaviye devam eder. Doğuya yapılan uçuşlarda ise gün kısalacağı için belki dozunu biraz daha az yapması gerekebilir. Bu konu da önemlidir. Hasta gene 3-4 saatte bir kan şekerine bakacak ve kan şekeri 120-180 mg/dL arasında olacaktır. Yine vardığı yerde oranın lokal saatine uygun olarak oranın saatiyle tedavisine devam edecektir.

Doğu seyahat edenler ve Batıya seyahat edenlerin durumlarından bahsettik. Ama aynı boylam içerisinde Kuzeye ve Güneye gidenlerin de tedavisinde herhangi bir değişiklik yapması gerekmemektedir.

Diyabet ve Yaz Sıcakları

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ


Diyabet ve Yaşam Tarzı Değişikliği

Prof. Dr. Taner DAMCI


Diyabet ve Spor

Prof. Dr. Taner DAMCI