Diyabet Ve Yaz Sıcakları

Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

Yaz ve diyabette dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yaz aylarında enfeksiyonların yaygınlaşması, örneğin ishallerin çok daha kolay oluşmasıdır. Bu nedenle diyabetli bireyler dışarıda bir şey yerken dikkatli olmalıdır. Kolay bozulabilecek yiyecekler ve oluşabilecek ishaller açısından özellikle et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tüketirken dikkatli olmalıdır.

İnsülin kullanan hastalarda sıcaklar büyük bir önem taşır çünkü insülin enjeksiyonu yaptığınız zaman eğer hava çok sıcaksa ciltteki damarlar genişleyeceği için yapmış olduğunuz insülin çok daha kolay emilecektir. Ayrıca soğuk havalara göre daha güçlü bir etki görüleceği için yazın insülin dozunu azaltmanız gerekebilir. Bu yaz kamplarına veya tatile giden kişilerde %30’lara kadar varabilir. Bu nedenle yaz aylarında sıcaklar başladığında kan şekerlerini biraz daha yakın takip ederek hipoglisemik değerlerle karşılaşıyorsanız dozları azaltmanız gerekebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus yaz aylarında sıvı ihtiyacının artmasıdır. Bulunduğunuz yerdeki sıcaklık derecelerine göre alınan sıvı miktarını biraz daha artırmak gerekebilir. Az sıvı alımı, kan şekerini yükselten faktörlerden bir tanesi olduğu gibi böbrek fonksiyonu sınırda olan bireylerde bu fonksiyon bozukluklarının daha da ağırlaşmasına yol açabilir.

Kısacası sıvı alımı önemlidir, insülin dozlarını düzenlemek gerekebilir ve enfeksiyon riski artabilir. Bu üçüne karşı dikkatli olmak gerekir.

Diyabet Ve Tatil / Yolculuk

Prof. Dr. Metin Aslan


Diyabet ve Yaşam Tarzı Değişikliği

Prof. Dr. Taner DAMCI


Diyabet ve Spor

Prof. Dr. Taner DAMCI