Diyabet Ve Spor

Prof. Dr. Taner DAMCI
Memorial Şişli Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları

Diyabetli hastalar her türlü sporu yapabilirler. Egzersiz veya spor yapmak diyabet tedavisinin bir parçasıdır. Hareket etmeyi aslında fiziksel aktivite ve egzersiz/spor yapmak olarak ikiye ayırabiliriz. Bunların her ikisi de hastaların sağlığı açısından çok önemlidir.

Günlük hayatta, alışveriş yaparken alışveriş merkezinde ve sokakta yürüdüğümüz mesafeler ile pazardan file taşımak gibi günlük hayatta aklımıza gelen tüm aktiviteler fiziksel aktiviteye girer. Günlük hayattaki fiziksel aktivitelerin fazla olmasının diyabetli hastaların yaşamını uzattığı ve yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir.

Diğer yandan egzersiz ise planlı, amaçlı ve gelişmeye yönelik olarak bir hedef doğrultusunda spor yapmaktır. Bunun yararı fiziksel aktivitenin üzerine konulacak bir tuğla gibidir.

Her ikisi birlikte fazlaca yapıldığında diyabetli hastaların tedavisinde çok büyük fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla her diyabetli hasta mutlaka günlük hayattaki aktivitelerini artırmalı ve ayrıca kendine uygun bir egzersiz programına katılmalıdır.

Diyabet Ve Yaşam Tarzı Değişikliği

Prof. Dr. Taner DAMCI


Diyabet ve Cinsel Yaşam

Prof. Dr. Metin Aslan


Diyabet ve Cinsel Yaşam
Prof. Dr. Rıfat Emral